آمار بازديد

 

کل بازدید کنندگان : 324590
بازدید کنندگان امروز : 93
بازدید کنندگان این صفحه : 49800
بازدید کنندگان آنلاین : 1
مدت زمان تولید صفحه : 0/3594

 

اوقات شرعي
اخبار > نشست استاندار قم با فعالان عرصه ترويج فرهنگ عفاف و حجاب استان


  چاپ        ارسال به دوست

نشست استاندار قم با فعالان عرصه ترويج فرهنگ عفاف و حجاب استان

نشست استاندار قم با فعالان عرصه ترويج فرهنگ عفاف و حجاب طي روز چهارشنبه تاريخ 98/4/19 در محل سالن جلسات امام جواد(ع) استانداري قم ، برگزار شد. در اين جلسه ضمن تبريك دهه كرامت و گراميداشت هفته عفاف و حجاب ، مباحث فعالان عرصه عفاف و حجاب مشتمل بر موارد زير مطرح شد :
• ضرورت ايجاد تمركز در برنامه هاي عفاف و حجاب و تدوين برنامه ملي جهت تعيين راهبرد و تكاليف دستگاههاي دولتي و موسسات عمومي غيردولتي و تبعيت كليه دستگاه هاي اجرايي از مفاد برنامه و پاسخگويي به يك مرجع مشخص و از سوي ديگر توجه به مقتضيات محلي در طراحي و اجراي برنامه ها
• افزايش كمي و كيفي نمايشگاه ها و رويدادها مرتبط با عفاف و حجاب و ضرورت برگزاري اينگونه مراسم ها به صورت مستمر در طول سال
• در خصوص آسيب هاي مرتبط با عفاف و حجاب ، ضرورت دارد ابعاد مختلف آسيب ها به ويژه از منظر جامعه شناسي و روانشناختي مورد توجه قرار گرفته و از ظرفيت اساتيد دانشگاه در انجام پژوهش هاي علمي بهره برداري شود . همچنين در شناسايي عوامل بدحجابي ، انجام پژوهش علمي و مطالعات ميداني و بررسي وضعيت گروه هدف ضروري است.
• در زمينه عرضه پوشاك اسلامي و حمايت از مصرف كنندگان ،‌ مي بايست زير ساخت ها و تعداد فروشگاه و نمايشگاه هاي مرتبط و همچنين برنامه هاي ترويجي و تبليغي ، در سطح جامعه و همچنين فضاي مجازي گسترش داده شده و تقويت شود .
• در مباحث ترويجي و فرهنگ سازي ، مي بايست شرايط اجتماعي و فرهنگي اقشار مختلف مردم در سطح محلات شهري و روستايي مورد توجه قرار گرفته و در طراحي واجراي برنامه ها از ظرفيت معتمدين و نخبگان محلي و همچنين مساجد و مدارس بهره برداري شود.
• در زمينه ترويج فرهنگ عفاف وحجاب ، مي بايست درخصوص طراحي "پويش هاي فرهنگي" اقدام گرديده و اين پويش ها با محوريت خانواده ها به صورت مستمر درمناسبت هاي ملي ومذهبي به اجرا گذاشته شود.
• پيشنهاد تشكيل كارگروه ترويج عفاف و حجاب به رياست استاندار محترم و مشاركت نخبگان و صاحب نظران عرصه عفاف و حجاب .

در ادامه نشست ، جناب آقاي دكتر سرمست استاندار محترم قم با تاكيد براهميت عفاف و حجاب در آموزه هاي ديني و همچنين جايگاه آن در فرهنگ مردم در اقصي نقاط كشور ، اعلام نمودندعفاف و حجاب ناظر بر كل جامعه بوده و يك موضوع كلان و فرابخشي است و لذا مي بايست بخش هاي مختلف جامعه اعم از بخش دولتي و غيردولتي ، دانشگاه و نخبگان ، خانواده و نهادهاي مدني در طراحي و اجراي برنامه هاي مرتبط با آن مشاركت نمايند.
در ارتباط با نهادهاي مسئول درعرصه عفاف و حجاب و اصل مطالبه گري ، گام اول شامل اجراي تكاليف قانوني و تاكيد بر مطالبه گري در داخل دستگاههاست . لذا كليه دستگاهها مي بايست به صورت شفاف نسبت به اجرايي نمودن تكاليف قانوني در زمينه عفاف و حجاب اقدام نمايند. ازسوي ديگرباعنايت به جايگاه و نقش خانواده در ترويج فرهنگ عفاف و حجاب ، ضرورت دارد تا از اين ظرفيت در طراحي و اجراي برنامه ها بهره برداري شده و برنامه هاي پيشنهادي با تاكيد بر اقدامات اجتماع محور و همكاري با اجتماعات محلي ارايه شود. دكتر سرمست در ادامه ضمن استقبال از تشكيل كارگروه هاي تخصصي در زمينه طراحي و پيشبرد برنامه هاي عفاف و حجاب ، تاكيد نمودند تشكيل كارگروهها مي بايست ناظر بر تعامل با كليه ظرفيت هاي موجود در جامعه باشد و از ظرفيت علما و روحانيون ، اساتيد دانشگاه ،مولفين و نخبگان و صاحب نظران بهره برداري شود و در اين رابطه پيشنهادات به دفتر اموربانوان استانداري ارايه و جمع بندي و نتيجه گزارش شود.

«پايان»


١٢:٤٧ - 1398/05/13    /    شماره : ١٩٥١٣    /    تعداد نمایش : ٢٠١دفتر اجتماعی

کلیه حقوق مادی و معنوی، متعلق به استانداری قم میباشد